Dodane przez admin - śr., 02/06/2019 - 12:45
plakat
Podstawowe informacje
Adres

Sopot

O inicjatywie

Festiwal „Literacki Sopot” istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia.

Literacki Sopot – festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.
Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do Sopotu.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopotu.

Każda edycja festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto, a w 2016 roku wygrał plebiscyt "Radiowego Domu Kultury" Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Tegoroczni Goście: http://literackisopot.pl/people/

Historia kroniki
sierpień 2019

Ósma edycja Festiwalu Literatury „Literacki Sopot” poświęcona
będzie literaturze brytyjskiej, a sam Festiwal odbędzie
się w dniach 15-18 sierpnia 2019.
Ten czas, to nie tylko spotkania z literaturą i debaty, ale też możliwość
udziału w targach książki, warsztatach, seansach kinowych czy czytaniach
performatywnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności
znajdzie się również wypoczynek w plenerowej czytelni.
Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

sierpień 2018

Siódma edycja Festiwalu „Literacki Sopot”, który organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.

sierpień 2017

Szósta edycja festiwalu, poświęcona była literaturze hiszpańskojęzycznej. W Sopocie gościli m.in. Javier Cercas – pisarz i dziennikarz poruszający m.in. tematy hiszpańskiej wojny domowej, Almudena Grandes – jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej, Claudia Piñeiro, która za pomocą kryminałów i thrillerów opisuje argentyńską rzeczywistość. Polską premierę podczas Literackiego Sopotu miała debiutancka powieść Jankeski fajter Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia, nazywanej meksykańską Masłowską.

sierpień 2016

W roku 2016 czytelnicy mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę izraelską. W Festiwalu wzięli udział, m. in. Etgar Keret, jeden z najbardziej poczytnych izraelskich pisarzy, Dorit Rabinyan, której książki są bestsellerami tłumaczonymi na 15 języków oraz pisarz kryminałów - Dror A. Mishani.

sierpień 2015

Edycja 2015 Festiwalu „Literacki Sopot” została poświęcona literaturze czeskiej. Czytelnicy mieli możliwość spotkać się m.in. z Jaroslavem Rudiszem oraz z Petrą Hulovą, laureatką wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich, a także z jednym z czołowych przedstawicieli czeskiej „nowej fali” Jirim Menzelem, jak i z reżyserem, dramaturgiem młodszego pokolenia – Petrem Zelenką.

sierpień 2014

Festiwal „Literacki Sopot” został poświęcony odkrywaniu literatury rosyjskiej. Do udziału w tej literackiej fecie zaproszeni zostali m.in. Jelena Czyżowa, laureatka Rosyjskiego Bookera z 2009 roku za powieść Czas kobiet, Aleksandra Marinina autorka powieści kryminalnych i twórczyni cyklu o major Kamieńska, Władimir Sorokin – czołowy przedstawiciel rosyjskiego konceptualizmu, czy Iwan Wyrypajew – dramaturg, scenarzysta.

sierpień 2013

Tematem przewodnim tej edycji została literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał. W edycji 2013 udział wzięli m.in. Christer Mjåset, norweski neurolog piszący opowiadania oraz Yrsa Sigurðardóttir i Eiríkur Örn Norðdahl z Islandii.

sierpień 2012

Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. Gośćmi festiwalu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk. 

Pozostałe inicjatywy